راهنمای مهاجرت به کانادا

این وبلاگ در اصل به شرح قوانین مهاجرت به کشور کانادا اختصاص دارد اما از کشورهای دیگه هم میگوییم

اولین اقدامات ضروری در سرزمین جدید؟ ۱۰۰ روز اول در کانادا

منبع : سایت  شرکت کنپارس

بسیاری از افرادی که برای ورود به کانادا آماده می‌شوند یا کسانیکه به آنجا پا گذاشته‌اند با این پرسش روبرو هستند که چه کارهایی باید به عنوان یک تازه وارد به کانادا انجام دهند؟ و کدام‌ کارها مقدم بر کارهای دیگر است؟ در اینجا به معرفی خلاصه‌ای از این اقدامات می‌پردازیم. تفصیل هر یک از سرفصل‌ها به طور جداگانه ارائه شده و یا در آینده ارائه خواهد شد.

 اقداماتی که بهتر است در هفته اول به آنها فکر کنیم
 
تهیه محلی برای اسکان موقت: در واقع این کار باید قبل از حرکت انجام شده باشد و ما با ورود به کانادا باید به استقرار در آن و کارهای مرتبط با آن اقدام کنیم.
 
آشنا شدن با شهر و فضای جدید: شاید به نظر برسد این مسئله ساده‌ای است اما شهرهای کانادا خصوصاً شهرهای غیر از استان کبک تفاوت ساختاری فراوانی با شهرهای ایران دارند. شما نیازمند این هستید که با حضور در فضا به مرور خود را با آن آشنا سازید. اطلاع از آدرس دقیق و راه‌های دسترسی به آن مهم است. همچنین شناسایی مسائل مهم مثل حمل و نقل عمومی و مراکز فروش مهم هستند. تهیه نقشه کلی شهر و آشنایی با نقاط کلیدی نزدیک محل زندگی لازم است. اگر ماشین خریدید، تهیه نقشه کامل شهر که به صورت یک دفترچه پرحجم است یکی از واجبات است. (توصیه از پگاه : اگر به اینترنت پر سرعت دسترسی دارید حتما از طریق برنامه google map/google erath  قبل از ورود ٬ شهر مقصد  و محل هایی از قبیل بانک و کتابخانه ...را کاملا شناسایی کنید)
 
کنار آمدن با مسئله تغییر ساعت خواب: نقاط مختلف کانادا با ایران حدوداً بین ۷ تا ۱۱ ساعت اختلاف افق دارند. تنظیم ساعت طبیعی بدن با ساعت واقعی محیط برای بعضی بسیار سخت و برای برخی دیگر راحت و سریع‌ انجام می‌شود. اما اگر با روش‌های درست برای حل آن اقدام نکنید ممکن است حتی تا چند هفته درگیر آن شوید.
 
دریافت محموله‌های ارسال شده از ایران: شما به احتمال زیاد بارهایی را جداگانه فریت کرده‌اید. باید زمانی برای پیگیری دریافت این محموله و انجام کارهای مرتبط فرودگاهی و گمرکی اختصاص دهید.
 
ثبت نام برای کلاس زبان رایگان: شاید به نظر این مسئله خیلی عجولانه به نظر برسد اما چنین نیست. بعداً در پست مربوطه توضیح خواهیم داد که علاوه بر منافع بسیار زیاد آموزشی و اجتماعی که حضور در کلاس‌های زبان انگلیسی ویژه تازه واردان دارد برای ثبت یک آدرس که نشان دهنده اقامت شما باشد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و همین بعداً می‌تواند در مواردی به شما کمک کند.
 
اقدام برای دریافت بیمه خدمات درمانی موقت: اگر به چنین بیمه‌ای نیازمند هستید و از ایران هم آن را تهیه نکرده‌اید باید در چند روز اول برای دریافت این بیمه از شرکت‌های کانادایی اقدام نمایید. 
 
تقاضای SIN: بعداً درباره اهمیت Social Insurance Number که به اختصار SIN نامیده می‌شود در موضع خود سخن خواهیم گفت. شما تقریباً هیچ کار مهمی از جمله استخدام در یک مکان معتبر را بدون داشتن این کد نمی‌توانید انجام دهید. به دلیل اهمیت این کد ملی، توصیه این است که در همان چند روز اولیه برای آن تقاضا دهید. دریافت این کد بسته به روشی که تقاضا کرده‌اید بین ۱۰ تا ۱۵ روز کاری (۲ تا ۳ هفته) طول می‌کشد.
 
فعال کردن یا گشایش حساب بانکی: این دیگر جای بحث ندارد. شما باید هرچه زودتر برای گشایش حساب و کارهای مرتبط بعدی اقدام کنید تا بتوانید راحت‌تر به حیات خود ادامه دهید! علاوه بر این صورتحساب ماهانه بانک یکی از بهترین مدارک اثبات آدرس اقامت شما در کانادا برای موارد ضروری دیگر چون گواهینامه رانندکی و کارت بهداشت است.
 
آغاز جستجو برای یافتن مکان اسکان دائم: چنین کاری باید به بدون فوت وقت آغاز شود اما میزان سرعت و همچنین مشخصات مکان مورد نظر به مشخصات مکان اسکان موقت و میزان روشن بودن برنامه‌های بعدی شما بستگی دارد. مثلاً اگر شما در یک هتل یا کاندو اسکان دارید و شبی ۷۰ تا ۱۰۰ دلار (و حتی بیشتر) پرداخت می‌کنید باید تلاش کنید تا حداکثر تا پایان هفته اول مکان دیگری را بیابید. حتی اگر این مکان برای اسکان دائم شما نباشد نباید بیش از شبی ۵۰ دلار برای آن پرداخت نمایید. این مکان البته باز هم موقت خواهد بود اما به شما امکان می‌دهد که جستجوی دقیق‌تری برای یافتن محل دائمی‌تر انجام دهید ضمن اینکه ممکن است شما هنوز برنامه روشنی برای آینده نداشته باشید و مجبور شوید اصلاً از شهری که در آن لندد شده‌اید بروید. هدف این است که نهایتاً برای اسکان دائم یک خانواده سه‌نفره (مثلاً در تورنتو) بسته به موقعیت و امکانات مکانی یافت شود که شما برای اقامت دائم بین۷۵۰ تا ۱۱۰۰ دلار برای آن پرداخت کنید. البته برای کاندوها رقم اجاره ممکن است ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار بیشتر باشد اما شخصاً اجاره کردن کاندو به عنوان مکان اسکان دائم برای تازه واردین فاقد کار را توصیه نمی‌کنم.
 
تهیه کارت تلفن: هیچ چیز مثل اولین تماس‌ و اعلام شماره‌های ارتباطی شما، خانواده‌ها و دوستان شما در ایران و خود شما را خوشحال و راضی نخواهد کرد. برای این کار شناسایی و بکارگیری کارت تلفن‌های معتبر و کارا ضروری است.
 
اقداماتی که بهتر است در هفته دوم تا چهارم به آنها بپردازیم

در چشم برهم زدنی هفته اول اقامت در کانادا می‌گذرد و شما بیشتر باور می‌کنید که دوره جدیدی در زندگی شما آغاز شده و باید متناسب با این دوره جدید تصمیم‌ بگیرید و عمل کنید. در اینجا به سرفصل‌های بخشی دیگر از کارهای ضروری که باید آنها را در ماه اول سر و سامان داد می‌پردازیم.

یافتن مکان اسکان دائمی: حتی اگر در هفته اول جستجو را آغاز نکرده باشید دیگر جای تاخیر نیست. شما لازم است تا پایان ماه اول ورود خود به کانادا، حتماً مکان اقامت دائمی خود را بیابید مگر آنکه دلیل منطقی داشته باشید؛ مثلاً تصمیم به مهاجرت به یک شهر دیگر گرفته باشید.

دریافت گواهینامه: دریافت گواهینامه را دراولویت قرار دهید ولو اینکه قصد رانندگی نداشته باشید. در کانادا شما با دادن آزمون کتبی آیین‌نامه دارای گواهینامه خاصی می‌شوید. این مدرک معتبرترین و پرکاربردترین مدرک شناسی ID Card محسوب می‌شود و با داشتن آن لازم نیست همه جا پاسپورت و برگه لندینگ خود را همراه داشته باشید. با این مدرک شما تمایزی با سایرین نخواهید داشت.

تهیه کارت اعتباری: کارت‌های اعتباری Credit Cards محاسن و معایب زیادی دارند که بعداً به تفصیل به آن خواهیم پرداخت اما بنا بر دلایل متعدد داشتن یکی از آنها لازم است. ممکن است مجبور باشید با به حساب گذاشتن پول، در واقع خودتان پشتوانه اعتبار خود شوید.

شناسایی نزدیک‌ترین کتابخانه عمومی: کتابخانه‌های عمومی در کانادا آنقدر با ایران تفاوت دارند که شاید فقط در لفظ یکی باشند. این کتابخانه‌ها یکی از نعمت‌ها برای تمام کانادایی‌ها هستند اما برای مهاجرین از نان شب واجب‌ترند. حتماً در نزدیک‌ترین شعبه ثبت نام کنید. پیشنهاد می‌کنیم در زمان اجاره مکان اسکان به میزان فاصله آن با یک شعبه کتابخانه عمومی (ترجیحاً شعبه مرکزی یا اصلی) به عنوان یک پارامتر اصلی نگاه کنید.

اقدام برای دریافت Child Tax Benefit: دولت کانادا کمک‌های مالی و غیرمالی زیادی به شهروندان نیازمند این کمک‌ها می‌کند که از مشهورترین آنها کمک مالی برای پشتیبانی از کودکان است که بر مبنای درآمد افراد و سن و تعداد فرزندان محاسبه می‌شود. با تکمیل و ارسال فرم‌ مربوطه می‌توانید درآمد ماهانه‌ای هرچند محدود داشته باشید.

ثبت نام بچه‌ها در مدرسه یا مهدکودک: اگر بچه دارید ثبت نام آنها از اولین نکات ضروری است. به دلیل تفاوت نظام آموزشی ایران و کانادا آشنایی با این نظام قدری زمان می‌برد. همچنین ممکن است دریافت برخی خدمات (نظیر کمک هزینه دولت برای شهریه مهدکودک) نیازمند انتظار در صف باشید پس زودتر با این الزامات آشنا شوید و سریع‌تر اقدام نمایید.

اقدام برای کارت بهداشت (خدمات درمانی): کارت بهداشت شما که طیف گسترده‌ای از خدمات درمانی رایگان را برایتان به ارمغان می‌آورد در سه ماه اول ورود به کانادا کاری برایتان نخواهد کرد اما قبل از این تاریخ برای دریافت آن باید اقدام نمایید.

عادت به تنظیم برنامه روزانه و هفتگی: کسانیکه پست‌های قبلی خصوصاً درارتباط با برنامه‌ریزی زمانی و مدیریت زمان Time Management را مطالعه کرده‌اند می‌دانند که بدون تنظیم برنامه چه اتلاف وقتی ممکن است حادث شود. شما در دو هفته اول به دلیل جابجایی و حرکت بزرگی که انجام داده‌اید زمان‌های بیشتری را استراحت خواهید کرد اما بعد از آن باید هدف‌های روشنی برای خود تعریف کنید و با یک برنامه دقیق آنها را تعقیب نمایید تا دچار سستی، رخوت و اتلاف منابع نشوید.

شرکت مرتب در کلاس‌های زبان: در هفته‌های اول که هنوز برنامه‌های کاری و درسی روشنی ندارید مرتباً در کلاس‌های رایگان زبان شرکت کنید. این کلاس‌ها یکی از بهترین منابع آشنایی با فرهنگ کانادا، اطلاع از آخرین اخبار، آشنایی با فوت و فن برخی مسائل و از همه مهم‌تر آغاز فرآیند شبکه‌سازی جدید در کاناداست.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۸ساعت 9:5  توسط پگاه....  |